Rody Ursusa – Acherowie

Cykl wystaw  – podróż po miejscach bliskich i ciekawych

Ursus jest jedną z peryferyjnych dzielnic Warszawy. W ostatnich latach powstało tam wiele nowych osiedli, w których zamieszkali młodzi ludzie z różnych rejonów Polski. Oni stali się grupą docelową naszych wystaw, które mają pomóc im utożsamić się z dzielnicą, w której mieszkają.

Ekspozycja stanęła w przyjemnej scenerii parku

Ekspozycja stanęła w przyjemnej scenerii parku

Podczas realizacji wcześniejszych projektów z urzędem dzielnicy zaczęliśmy zastanawiać się jak w interesujący i oryginalny sposób zaprezentować im historię Ursusa. Wybór padł na sławne rody, które od wieków stanowiły o tożsamości tego miejsca. Żyjąc w danym miejscu codziennie przechodzimy obok budynków, parków czy ulic, które niosą ze sobą interesującą przeszłość. Postanowiliśmy to wykorzystać i odkryć na nowo nieco zakurzone historie ursuskich rodzin.

Nasza praca polegała na przygotowaniu od podstaw każdej z wystaw. Spotykaliśmy się z potomkami sławnych mieszkańców, wertowaliśmy rodzinne kroniki i przeczesywaliśmy biblioteki. Owocem naszej pracy są dwie zrealizowane wystawy przedstawiające losy Acherów oraz Grabskich. Obecnie przygotowujemy kolejną odsłonę, która tym razem zaprezentuje historię rodziny Wallów.

Do naszych zadań należało: przygotowanie koncepcji wystawy, opracowanie merytoryczne oraz graficzne każdej z ekspozycji. Dodatkowo stworzyliśmy identyfikację wizualną ulotek oraz zaproszeń na wernisaże.

Klient: Urząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy
Czas ekspozycji:

  • Acherowie 4 września – 28 października 2011 r.
  • Grabscy 9 września – 10 listopada 2012 r.
  • Wallowie jesień 2013 roku

Miejsce: Park Achera (ul. Walerego Sławka)
Ilość osób, które obejrzały wystawę: 15 000