Ekspozycja Miasto Feniksa

Powstanie Warszawskie we współczesnej tkance miasta

Wystawa była realizacją naszego marzenia – konfrontacji historycznych zdjęć z 1944 roku z obecnym kształtem i układem miasta. Byliśmy pomysłodawcami koncepcji wystawy, twórcami zaprezentowanych fotomontaży oraz koordynowaliśmy promocję wydarzenia w mediach.

Miasto_Feniksa_9

Wystawa była jednym z punktów programu oficjalnych obchodów 64. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. O sukcesie ekspozycji może świadczyć fakt, że wystawa była pokazywana m.in. w Hawanie, oddalonej od Warszawy o 9000 kilometrów! Jesteśmy dumni, że w ten sposób mogliśmy oddać hołd żywej historii naszego Miasta.

„Miasto Feniksa” to kolekcja 28 kolaży, łączących fotografie powstańczej Warszawy ze współczesnymi ujęciami tych samych miejsc. Zdjęcia historyczne pochodziły ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, zaś te współczesne wykonaliśmy sami.

Celem, jaki przyświecał nam podczas tworzenia ekspozycji było pokazanie Powstania Warszawskiego z nowej perspektywy oraz zainteresowanie mieszkańców niezwykłą historią miasta. Historią, która mimo upływu lat jest nadal silnie obecna w przestrzeni miejskiej.

Wystawa wzbudziła wiele emocji – wywoływała zdziwienie i wzruszenie wśród przypadkowych przechodniów. Szacujemy, że łącznie obejrzało ją 400 000 osób.

Wybrane komentarze mediów towarzyszące wystawie:

Twórcy projektu Miasto Feniksa przecierają widzowi oczy i dają cenną sposobność do niewysławialnej refleksji – o mieście, w ktorym żyję

Gazeta Stołeczna

Szokujące

Gazeta Stołeczna

Nowatorski pomysł (…) inny niż wszystkie

Życie Warszawy

Cios między oczy
Piękny element patriotyzmu

TVN24

Warszawa może być ciekawa i inspirująca

wiadomości24.pl

Zdjęcia zrodzone z popiołów

Polskie Radio

Klient: Biuro Promocji Miasta Stołecznego Warszawy
Czas ekspozycji: 1 – 31 sierpnia 2008 roku
Miejsce: Krakowskie Przedmieście/Miodowa (okolice kościoła św. Anny); Hawana (Kuba)
Ilość osób, które obejrzały wystawę: 400 000